Vzorec: pogodba o poslovodenju in pogodba o prokuri

Poslovodna oseba in prokurist lahko svoje delo v družbi opravljata na podlagi pogodbe o zaposlitvi ali pogodbe o poslovodenju/pogodbe o prokuri. Poslovodja, ki je hkrati edini družbenik (edini lastnik), pa lahko od 1.1.2012 dalje opravlja poslovodno funkcijo le še na podlagi Pogodbe o poslovodenju. Pogodba o zaposlitvi je možna le še za poslovodje, ki niso lastniki ali niso edini lastniki družbe. V kolikor pogodbe o poslovodenju/prokuri še nimate sklenjene, svetujemo, da to storite čimprej, saj boste le tako zagotovili, da bo honorar poslovodje davčno priznan odhodek.

Vzorec pogodbe o poslovodenju ali pogodbe o prokuri lahko naročite spodaj!

Pogodba o poslovodenju

Pogodba o poslovodenju je pogodba civilnega prava. Je nekakšna mešanica med podjemno in mandatno pogodbo.

Poslovodje lahko opravljajo delo na podlagi pogodbe o zaposlitvi ali pogodbe o poslovodenju. V praksi se poslovodje pogosteje odločajo za pogodbo o poslovodenju, zlasti zaradi specifičnega odnosa in ugodnejše davčne obravnave. Od 1.1.2012 dalje pa poslovodja, ki je hkrati edini druženik (lastnik), ne bo več mogel skleniti pogodbe o zaposlitvi. Plačilo za poslovodenje bo lahko prejemal le na podlagi pogodbe o poslovodenju. Podpis pogodbe je zelo pomemben, saj bo za podjetje davčno priznan le tisti odhodek (plačilo), ki bo dogovorjen v pogodbi.

S pogodbo o poslovodenju se poslovodja zaveže, da bo opravljal določeno delo, družba pa mu bo v zameno za to delo izplačevala honorar/nadomestilo. S pogodbo o poslovodenju se stranki dogovorita o:

  • obveznostih poslovodje
  • pravicah poslovodje
  • morebitnih omejitvah (npr. da mora poslovodja za določene posle dobiti soglasje »lastnika«)
  • višini plačila za delo
  • morebitni pravici do izplačila dela dobička
  • pravici do plačil stroškov, izobraževanj,
  • čas veljavnosti pogodbe itd.

Obvezno je potrebno navesti vsa potencialna izplačila (honorar, potni stroški…), saj bodo le na ta način davčno priznani.

Vzorec Pogodbe o poslovodenju (cena 25 EUR + DDV) lahko naročite tukaj:

Pogodba o prokuri

Tudi pogodba o prokuri (oz pogodba s prokuristom) je pogodba civilnega prava. Zato  imata pogodben stranki bistveno več svobode, kot bi jo imeli,  če bi sklepali pogodbo o zaposlitvi. Stranki imata več svobode pri določanju medsebojnih pravic in obveznosti, razlika pa je tudi v plačilu davkov in prispevkov.

S pogodbo o prokuri se prokurista pooblasti za zastopanje družbe in vodenje njenih poslov, prokuistu pa za to delo (funkcijo) pripada honorar/nadomestilo. S pogodbo o prokuri se stranki dogovorita zlasti o:

  • pravicah prokurista
  • obveznostih prokurista
  • omejitvah pri zastopanju in predstavljanju družbe
  • višini in obdobju plačila
  • pravici do povračila stroškov itd.

Vzorec Pogodbe o prokuri (cena 25 EUR + DDV) lahko naročite tukaj:

Ko boste dodali vse želene dokumente v košarico, oddajte naročilo (košarica zgoraj desno) in poslali vam bomo predračun.

Za pravno pomoč se lahko obrnete na naše pravne svetovalce: info@pravninasveti.eu .